10 sierpnia 2023

Gdzie na wakacje samochodem?

Zastanawiasz się, gdzie na wakacje samochodem? Lato to czas, kiedy marzymy o niezapomnianych przygodach oraz odpoczynku od codziennej rutyny. Bardzo chętnie poznajemy nowe miejsca, odkrywamy niezwykłe zabytki oraz otwieramy się na inne kultury, smaki i ludzi. Zagraniczne podróże kuszą nas nie tylko pięknymi widokami, ale także możliwością spędzenia wolnych dni w naprawdę niezwykły sposób. W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się podróżować nie samolotem czy pociągiem, ale samochodem. Takie rozwiązanie posiada wiele korzyści i znajduje zwolenników wśród osób, które wyjeżdżają do państw znajdujących się blisko Polski, jak i tych planujących znacznie dłuższą podróż.

Gdzie zatem warto pojechać na wakacje samochodem? Czy takie rozwiązanie to faktycznie dobry pomysł? Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się zwiedzać Europę czterema kółkami? O tym wszystkim piszemy poniżej. Sprawdź koniecznie, jeżeli planujesz wakacyjny wyjazd.

Wakacje samochodem – dlaczego warto?

Zastanawiasz się, dlaczego warto udać się na wakacje samochodem? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że takie rozwiązanie posiada naprawdę wiele korzyści. Po pierwsze, nie jesteśmy uzależnieni od rozkładu jazdy komunikacji miejskiej czy zorganizowanych wycieczek. Sami decydujemy o tym, kiedy wstajemy i gdzie chcemy pojechać. To dobre rozwiązanie nie tylko dla osób, które mają problemy z punktualnością, ale też każdego, kto ceni sobie niezależność. Wakacje samochodem pozwolą nam także odkryć wiele urokliwych miejsc, które są mniej znane wśród turystów i zazwyczaj nie znajdują się w popularnych przewodnikach. Z tym brakiem ograniczeń wiąże się kolejna zaleta – możliwość dowolnej zmiany planu dnia. Jeżeli na przykład pogoda nie dopisuje, nie musimy udawać się dłuższą wycieczkę, a możemy zwiedzać miejsca blisko naszego zakwaterowania. Taka możliwość z pewnością będzie doceniona przez każdego, kto ceni sobie spontaniczne wypady.

Wyjazd na wakacje samochodem to także możliwość robienia postojów, kiedy jest nam to konieczne. Czujesz nagły głód lub musisz skorzystać z toalety? Jazda samochodem pozwala nam zatrzymać się wtedy, kiedy jest nam to naprawdę potrzebne. To świetne wyjście, kiedy podróżujemy z dziećmi, które – jak wiadomo – szybko się nudzą. Ponadto – wakacyjny wyjazd samochodem pozwala nam także spakować więcej bagażu. Nie jesteśmy też ograniczeni limitami związanymi z jego wymiarami czy wagą. W sezonie wakacyjnym cztery kółka mogą być też często tańszym rozwiązaniem niż bilety lotniczne. Jeżeli podróżujemy w kilka osób, koszty paliwa możemy podzielić i okazuje się, że zagraniczna wycieczka była znacznie tańsza, niż pierwotnie zakładaliśmy.

Gdzie na wakacje samochodem za granicę?

Wybór samochodu na wakacje daje nam tak naprawdę nieograniczone możliwości podróżowania. Warto jednak mierzyć siły na zamiary, a także wziąć pod uwagę to, jak długo ma trwać nasz urlop. Jeżeli nie chcemy zbyt wiele czasu poświęcić na dojazd, dobrze jest postawić na takie kraje, które znajdują się stosunkowo blisko. Z pewnością w każdym z nich znajdziemy wspaniałe miejsca, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Oto lista najpopularniejszych krajów, które możemy zwiedzać samochodem.

Słowenia – wakacje samochodem

Słowenia to niewielki, ale niezwykle urokliwy kraj. Z pewnością zachwyci każdego, kto zdążył już pokochać klimat Włoch czy Chorwacji. Turystów z pewnością zachwyci stolica – Lublana, ale nie brak tam również innych pięknych miejscowości. Co nas zachwyci na Słowenii? Przede wszystkim niezwykła natura, klimat i połączenie słowiańskiej kultury z śródziemnomorską estetyką. Dużą popularnością cieszy się na przykład znajdująca się blisko Włoch miejscowość Koper. To portowe miasto nad Morzem Adriatyckim zachwyca między innymi zabytkowym centrum. Dobrą wiadomością dla wielu osób może być to, że bez problemu możemy porozumieć się tam po włosku.

Samochodem do Włoch

Włochy to bardzo popularny kierunek wakacyjnych wojaży. Bez problemu możemy udać się tam samochodem. Warto wtedy wybrać Włochy Północne, które zachwycają swoją różnorodnością. Znajdziemy tam niezwykłe góry, piękne plaże, a także miasta, które stały się niemal synonimem tego kraju. Jakie miejsca warto zwiedzić, kiedy wybieramy się do Włoch samochodem? Przede wszystkim będą to trzy najpopularniejsze miasta na północy, czyli Wenecja, Werona oraz Padwa. Oprócz tego miłośnicy leniuchowania pod parasolem i kąpieli w morzu obowiązkowo powinni udać się do Caorle czy Bibione. Jadąc samochodem na północ Włoch, z pewnością poczujemy niezwykłą mieszankę kultur, bowiem wpływy znajdującej się obok Austrii są silne.

Wakacje w Chorwacji samochodem

Chorwacja to ostatnio jeden z najpopularniejszych kierunków, jeżeli chodzi o wakacyjne wyjazdy samochodem. Co nas tam najbardziej zachwyca? Przede wszystkim niesamowite widoki i przepyszne jedzenie. Wybierając się do Chorwacji, warto mieć jednak na uwadze to, że od stycznia 2023 roku obowiązującą walutą jest tam euro. Jeżeli chodzi o miasta, które cieszą się największym powodzeniem, to możemy wymienić przede wszystkim Zagrzeb (stolicę kraju), Split oraz Dubrownik.

Wakacje samochodem Europa – co należy zabrać?

Wybierając się samochodem na Wakacje do wybranego kraju w Europie, warto pamiętać o spakowaniu niezbędnych rzeczy. Z całą pewnością potrzebne nam będą dowód rejestracyjny pojazdu razem z aktualnym przeglądem technicznym, ważne ubezpieczenie OC, dowód osobisty albo paszport, apteczka, a także trójkąt ostrzegawczy.

Podsumowując, wakacje samochodem to bardzo popularna forma. Dzięki temu możemy zwiedzać wiele ciekawych miejsc i nie jesteśmy uzależnieni od rozkładów jazdy komunikacji czy oczekiwania na lotnisku na lot. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy nasze auto podoła dłuższym wyprawą, możemy zdecydować się na wynajem samochodów na wakacje. W ten sposób dotrzemy na miejsce bez przykrych niespodzianek.