14 grudnia 2023

Jak przygotować auto do zimy? Najważniejsze zasady

Zima to trudny czas dla wielu kierowców, a odpowiednie przygotowanie samochodu na ten sezon jest szczególnie ważne. Chodzi tutaj bowiem nie tylko o komfort jazdy, ale także bezpieczeństwo na drodze. Niskie temperatury, zaspy, intensywne opady, oblodzenia czy sól na drogach mogą stanowić prawdziwe wyzwanie nawet dla doświadczonego kierowcy. Aby uniknąć przykrych i często poważnych w skutkach niespodzianek, istotne jest odpowiednie przygotowanie naszego pojazdu na tę porę roku.

Poniżej przedstawiamy praktyczny poradnik, jak należy przygotować auto do zimy, aby maksymalnie ograniczyć ryzyko wypadku lub sytuacji, kiedy cztery kółka odmówią posłuszeństwa i jazda nimi okaże się niemożliwa. Sprawdź koniecznie szczegóły i dowiedz się, o czym nie można zapomnieć.

Przygotowanie auta do zimy – o tym pamiętaj

Chyba każdego roku na przełomie listopada i grudnia wiele osób mówi żartobliwie, że w tym roku zima znów zaskoczyła kierowców. Mimo że opady śniegu pod koniec roku nie są niczym dziwnym, to jednak wielu kierowców często zwleka do ostatniej chwili z tym, aby przygotować swoje auto na sezon zimowy. Oto kilka rzeczy, o których należy koniecznie pamiętać, kiedy na drogach znów zrobi się biało.

Wymiana opon na zimowe

Pierwsza rzecz, o jakiej trzeba pamiętać, to wymiana letnich opon na zimowe. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim opony zimowe zapewniają lepszą przyczepność na drodze, która pokryta jest śniegiem i lodem. Dodatkowo warto pamiętać, że skracają drogę hamowania oraz poprawiają ogólną kontrolę nad pojazdem w czasie jazdy. 

Znaczna część kierowców decyduje się na opony sezonowe, dlatego trzeba pamiętać o ich wymianie wraz z nadchodzącym sezonem zimowym. Znacznie mniej osób decyduje się na opony całoroczne, które często uważane są za mniej praktyczne.

Sprawdzenie płynów eksploatacyjnych 

Kolejna rzecz, jaką musimy mieć na uwadze, to sprawdzenie, czy płyny eksploatacyjne są przystosowane do jazdy w minusowych temperaturach. Tutaj wskazać należy przede wszystkim olej silnikowy, płyn chłodniczy oraz płyn do spryskiwaczy. 

Jeżeli chodzi o płyn do spryskiwaczy, to musi być on przystosowany do niskich temperatur. Nie może zamarzać na szybie, bowiem może nam to znacznie utrudniać prowadzenie auta poprzez ograniczenie widoczności. Płyn chłodniczy powinien w tym okresie skutecznie chronić silnik przed zamarzaniem, a olej silnikowy zapewniać lepszą ochronę przy rozruchu. 

Kontrola akumulatora

Kolejna rzecz, o jakiej musimy pamiętać, kiedy chcemy przygotować auto do zimy, to sprawdzenie kondycji akumulatora. Należy go naładować, a jeśli zachodzi taka konieczność – w niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie jego wymiana. Kierowcy muszą mieć na uwadze to, że starsze akumulatory często mają problem z rozruchem w niskich temperaturach. 

Komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy zimą

Przygotowanie auta do zimy obejmuje także wiele innych czynności. Kierowcy powinni też sprawdzić działanie ogrzewania i klimatyzacji. Ma to znaczenie nie tylko ze względu na komfort jazdy, ale także odparowywanie szyb i tym samym poprawę widoczności. 

Kolejna sprawa to kilka niezbędnych gadżetów, jakie w okresie zimowym są niezbędne dla każdego kierowcy. Przede wszystkim przyda nam się szczotka do odśnieżania, drapak do szyb i specjalny spray do zamarzniętych zamków.

Przygotuj auto do zimy i ciesz się jazdą

Jak widać, przygotowanie auta do zimy nie jest zbyt skomplikowane, dlatego warto nie zwlekać z tym do momentu, aż drogi znów pokryją się w całości białym puchem. Regularne sprawdzanie stanu pojazdu, dbanie o odpowiednie płyny eksploatacyjne, opony zimowe, akumulator oraz systemy oświetlenia i ogrzewania, znacząco zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Pamiętaj, że zima to nie tylko wyzwanie dla samochodu, ale i dla kierowcy – zachowuj ostrożność i dostosuj styl jazdy do warunków na drodze.

Jeżeli mimo wszystko, pewnego dnia twój samochód nie będzie chciał odpalić z powodu niskich temperatur albo niespodziewanej awarii, nie musisz rezygnować z wygodnego poruszania się po mieście. Krótkoterminowy wynajem samochodów to rozwiązanie, z którego korzysta wiele osób w takich sytuacjach.